Bugun...Senariste, gözaltında işkence iddiası
Tarih: 10-03-2018 15:27:11 + -


Senarist Emre Kılınç’a gözaltında işkence yapıldığı, Kılınç’ın boş bir araziye götürülerek ölümle tehdit edildiği öne sürüldü. Kılınç’ın avukatı Nagehan Avçil, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulundu.

facebook-paylas
Tarih: 10-03-2018 15:27

Senariste, gözaltında işkence iddiası

Kılınç, 6 Mart günü Hadımköy’de gözaltına alınarak, saat 19.00 sıralarında İstanbul Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi’ne getirildi. Kılınç, iddiaya göre çırılçıplak soyularak gece yarısına kadar işkenceye maruz kaldı. Kılınç’ın yaşadıkları avukatıyla önceki gün yaptığı görüşmede ortaya çıktı. Avukat Nagehan Avçil, müvekkilinin kafasına ve kaburgasına aldığı darp nedeniyle şiddetli baş ağrısı yaşadığını, parmaklarını ise oynatamadığını belirtti. Kılınç hakkında, örgüt üyeliği ve propagandası iddiasıyla soruşturma yürütüldüğünü ancak dosyada gizlilik kararı olduğunu ifade eden Avçil, “Müvekkilin yaşadıklarıyla ilgili soruşturma savcısıyla görüşmeye gittim. Talebim kabul edilmedi” dedi.

 

‘Doktor görevini yerine getirmedi’

 

Avçil, savcılığa verdiği suç duyurusu dilekçesinde, müvekkilinin durumunu şöyle anlattı: “Vücudunun pek çok kısmı darbe almış. Özellikle kaburgalarında ve başında ağrılar olduğunu söyledi. Vücudundaki izleri biz de tespit ettik. TEM Şube’de görevli kolluk güçleri Kılınç’ın canına kast etmişler. Kılınç’ın boğazı sıkılmış ve birkaç dakika boyunca nefessiz bırakılmış. Dakikalarca nefes alamamıştır. Müvekkil ile görüşmemiz hukuka aykırı olarak 40 saat boyunca engellenmiştir. Müvekkilin sevk edildiği hastanede doktor muayenesi yapılmamıştır. Sağlık raporlarında ismi geçen doktorlar hakkında da suç duyurusunda bulunacağız. Müvekil hakkında düzenleen raporların bir örneğinin de tarafımıza verilmesini talep ederiz.”

 

[Haber görseli]

 

‘Savcılık sorumlu’

 

Kılınç’ın hala gözaltında olduğu ve can güvenliğinin olmadığını aktaran Avçil, kolluk tarafından gerçekleştirilen suçlara ilişkin savcılığın da hukuki sorumluluğunun söz konusu olduğuna dikkat çekti. “Müvekkilin başına aldığı ağır darbeler nedeniyle anevrizma kanaması tehlikesi mevcuttur” diyen Avçil, şöyle devam etti: “Acilen, müvekkilin sağlık kontrolünün yapılarak, yaşam hakkının güvence altına alınması, tedavisinin sağlanması gerekiyor. Bilindiği üzere anevrizma kanaması travma sonucu kişinin başına aldığı ağır darbeler sonucu oluşmaktadır. Aynı zamanda müvekkilin kaburgalarında çatlak şüphesi mevcuttur. Müvekkil gözaltına alındığı saatten itibaren 7 saat boyunca öldürmeye teşebbüs, işkence, tehdit ve hakaret fiillerini işleyen kolluk güçlerinin tespit edilerek, soruşturmadan uzaklaştırılması, haklarında soruşturma başlatılması talep ediyoruz.”

 

Kılınç, Sabancı Vakfı’nın “Kısa Film Uzun Etki” ismiyle düzenlediği kısa film yarışmasında, “Çocuk İşçiler” temasının işlendiği 2017 yılında finale kalan filmlerden Gram’da oynamıştı. Filmin yardımcı yönetmenliğini de yapmıştı. Film, Fransa’da düzenlenen kısa film festivali Clermond Ferrand organizasyonuna davet edilmişti. 


FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER GÜNDEM Haberleri

YUKARI