Bugun...


Çağın ÖZBİLGİ


Facebookta Paylaş

BAK, GÖR, ES GEÇME, DONAN, BİLİNÇLEN, ÇÖZÜME ODAKLAN, YÜRÜ: ADIMLAR İLERİ!
Tarih: 08-05-2017 10:07:00 Güncelleme: 08-05-2017 10:11:00


Bakmak, görmek, ayrıntıları es geçmemek

 

İnsan bir şeyleri anlamak için aklının süzgecinden geçirmek zorundadır. Dünya hiç istemediğimiz bir yere doğru evrilirken, bu süzgece daha çok ihtiyacımız var. Bakmak ve görmek arasındaki dengesizlik birçoğumuzun en büyük sorunlarından birisi. İnsan salt bakmakla yetinirse, basit de olsa ayrıntıları gözünden kaçırabilir. Bu nedenle bakacağız, göreceğiz ve ayrıntıları es geçmeyeceğiz.

 

Dirence, Donanıma sahip olmak

 

Şeytan çoğu zaman ayrıntıda gizlidir. Yaşadığımız çağ acıdan bir oltayla bizleri boncuk gibi misinasına dizmeye çalışırken, dize gelmemek için mücadele etmek zorundayız: Mücadele edeceğiz! Bir şeyler değil, her şey zaman içerisinde değişebilir. Değişim olumlu yönde olabileceği gibi –ki istediğimiz budur- olumsuz yönde de olabilir. Bu durum kişide umutsuzluğa neden olması muhtemel bir takım küçük ya da büyük travmalara neden olur. İşte, en basit olumsuzlukla bile karşı karşıya kaldığımızda, bu olumsuzluğun karşısında durabilecek dirence, donanıma sahip olmamız gerekir.

 

Sürekli Bilinçlenmek

 

Günümüzde gittikçe yozlaşan kültür ve ahlak, bir takım umutsuzlukları da beraberinde getirmektedir. Bu umutsuzluklar sağlıklı düşünen bireylerde nedensiz mutsuzluğa yol açabilir. Oysa ki, bu tür sorunların üstesinden gelmek, bilinçli bireyler açısından son derece kolaydır, kolay olmalıdır. Bilincimiz sayesinde normal durum ve anormal durum ayrımı yaparak, aslında nedensiz olan sorunların üstesinden gelinebiliriz. Sürekli bilinçlen-erek!

 

Çözüm odaklı düşünmek

 

Tarih bilinci yüksek olan bireyler, bir şeyleri okumak konusunda sıkıntı çekmezler. Okumak, sadece sayfalar dolusu kitaplar okumak anlamına gelmez. İnsan, her şeyi okuyabilmelidir. Örneğin; bir insanı, bir sokağı, bir durumu okuyabilmek… Bu yetiye sahip bireylerde çözüm odaklı düşünebilme yetisi de gelişmiştir. Tarihi öğreneceğiz, tarihi bileceğiz ve her şeyi okumaya çalışacağız! Her türlü mücadelede esas olan, çözüm odaklı düşünerek, ortaya çıkmış sorunları ortadan kaldırmak için, gerekli adımları atmaktır. Bu bilince sahipsek, daha da fazlasına sahip olmak için çabalamalıyız. Nihayetinde insan, hayatı boyunca öğrencidir.

 

Nereye yürüdüğümüzü bilmek

 

Nereye yürüdüğünü bilen insandan korkmamız için bir neden yoktur. O, artık olgun ve attığı her adımı bilen insandır, bireydir. Düşünme yetisi oturmuş, kendisi olmuştur. Olması gereken de budur. Yaşadığımız çağın hiç istemediğimiz bir yere doğru evrildiğini belirtmiştim. Bu hususta kendimizce bir takım kararlar almamız gerektiği kanaatindeyim. Kendimize öyle bir yol çizmeliyiz ki, attığımız her adımda hedefimize ya da hedeflerimize bir adım daha yaklaşalım. Tabi önemli bir unsur daha: Sabır! Kanımca, bu yazıyı buraya kadar sabırla okuyan insanların, bir şeyleri değiştirmekle ilgili hedefleri var ve bu hedeflere ulaşmak hususunda sürekli dirsek temasında olacağız.  Nereye yürüdüğümüzü bilerek(!) ki, bunu gayet iyi biliyoruz.

 

Adımlar ileri!

 

Madem ki bir şeyler istediğimiz gibi gitmiyor,  o halde, iyi olmasını istediğimiz her şey için mücadele edeceğiz. Hayatın başlı başına bir mücadele olduğunu düşünürsek, dilediğimiz gibi yaşamak için de mücadele etmemiz başlıca şartlardan birisi. İnşa etmekte olduğumuz sürecin farkında olmak, istediğimiz seviyede olan-olmayan her şeyi ortak aklın seviyesine çıkarmak! …vd.

 

Yapacağımız çok şey var. Korkarak, kaçarak hiçbir şey yapamayız, hiçbir şeyi değiştiremeyiz. O halde: Adımlar ileri!

 

Çağın Özbilgi

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

ÇOK OKUNAN HABERLER
YAZARLAR
YUKARI