Bugun...


Fikri Dereli


Facebookta Paylaş

BAŞKANLIK VE REJİMİ
Tarih: 14-03-2017 16:16:00 Güncelleme: 14-03-2017 16:16:00


Son dönem ülkemizde, sorun haline getirilen Cumhurbaşkanlığı meselesi, güçlü bir yürütme adına rejimin parlamento yerine tek ele teslim edilmek üzere tartışılmaya açılmıştır. Cumhurbaşkanının sahip olduğu statüyü değiştirilerek, rejimin işleyişinde başrolü ona vermek. Cumhurbaşkanına verilen çok geniş yetkilerle, genel seçim emrinden,  canı istediğinde olağan üstü durumun ilanına kadar, kendi başına kanun yapma gibi ucu, sonu belli olmayan devlet yetkileriyle donatılması.  

Yasama yılının 5 yıla çıkarılmasıyla başlayıp, yedek millet vekili ( neyse ki bunda geri adım atılmıştır) ile biten, yasama organını üçüncü plana iten sözde parlamento ile hükümetin durumunu, destekleyen, besleyen, güçlendiren kural değişiklikleriyle, Anayasa Mahkemesi yerine Cumhurbaşkanının keyfi kararlarıyla kanunlara Anayasaya uygunluk fetvaları verecektir. 
  

Yargı organlarının bağımsızlığına Fatiha okutan, TRT ve diğer basın yayın kuruluşlarını başkanın demetimi altına sokan. Üniversite özerkliğini yok eden bir sonuçla karşımıza çıkarılmak istenmektedir. Cumhurbaşkanının parlamento yerine halk tarafından seçilmiş olması, Cumhurbaşkanının burada kalmayıp kendini başkan olarak görüp öyle hüküm vermesi anlamı çıkmayacaktır. 
 

Genel oy ile seçilmiş tüm Cumhurbaşkanları hangi rejim ve Anayasa içinde olursa olsun, o Anayasa içinde kalmayıp otoriterle şen bir yapıya kayması kaçınılmazdır. Çünkü genel oyla seçilmiş olması onu devletin rakipsiz  tek gücü haline getirecektir.
 

Birinci dünya savaşı sonrası Almanya’nın 1919  Weimar  Anayasası da, yürütmeyi güçlü kılmak adına, Cumhurbaşkanını genel oyla seçtirmiş, geniş yetkilerle donatarak parlamentoyu dağıtma olanağına kavuşturmuştu. Başkanın müdahaleleri sonucu hükümetler başarısız olmuş nihayet 1933 yılında devlet tüm organlarının tümü Hitlerin eline geçerek bir diktatörün doğmasına sebep olmuştur.
 

Şimdi aynı örneğin tekrarı ülkemizde tekerrür ettirilmek istenmektedir. TBMM yerine Partili Cumhurbaşkanı, diğer değişle Başkan kendi yetkilerini daha da güçlendirerek kişisel bir iktidar yaratacağını da bilmek gerekir. Bu durum istenmese de sonuçta diktatörlüğe götüren yapı taşlarının döşendiği bir dönemdir.
 

Her şeyden önce ülkemizde, lideri yücelten bir siyasal kültürümüz vardır. Bu nedenle devletin tüm yürütme gücünü tek bir kişinin eline teslim edilmesinin ilerde doğuracağı sonuçları üzerinde ciddi olarak düşünülmesi gerekir.

Demokrasi GÜÇLÜ LİDERLERE DEĞİL, GÜÇLÜ KURUMLARA EMANET  edilmelidir.  

Kanunlara uymamayı kendi siyasal görüşünde olanlara haksız  çıkarlar sağlamayı bir alışkanlık olarak sürdüren bir siyasal liderlik ortada iken ,  başkanlığın verilmesi durumunda ortaya çıkacak sonuçları tasavvur edemiyorum.
 

Sonuç olarak, parlamenter sistem dışında akla gelebilecek olan başkanlık veya yarı başkanlık sistemleri, ülkemiz siyasal harekettin de uygulaması  olmayan,  deneyimden geçmemiş ülkemize yabancı  çözümlerdir. Her türlü siyasal sorunların çözüm merkezi olarak parlamenter  sistem görülmelidir.

 

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

ÇOK OKUNAN HABERLER
YAZARLAR
YUKARI