Bugun...


Olcay ÇEPER


Facebookta Paylaş

“Değişen Anayasa, Değişmeyen Zihniyet”
Tarih: 31-03-2017 16:03:00 Güncelleme: 31-03-2017 16:03:00


                              
Yeni Anayasa Değişiklik paketiyle birlikte yeniden gündeme taşınan ve güncellenen  tartışmaların referandumun odağında hangi hususların bulunduğunu görmek için çok fazla gayret sarf etmeye gerek yok. Ama önce şunu belirtmeliyim ki egemen sınıfların cephesin de ki  bütün hamleler birden çok hedef içeren ajandaya sahiptir ve bunların içeriğini okurken ambalaja aldanmamakta fayda var diye düşünüyorum.

 

Peki nedir bu ambalaj? 

Yine Demokratikleşme daha çok Millet iradesi iki başlığın son bulması,sıkı yönetim ve OHAL uygulamalarının son bulması,koalisyon iktidarlarının bir daha  olmayacağı aldatmacası.Asıl olanın bunlar olmadığını anlamanın birinci yolu önceliği hangi konulara verildiğine bakmak ama bununla birlikte değişimin yön ve ağırlığını test etmektir.

 

Her zaman görüldüğü gibi Anayasa değişikliğiüzerine farklı konulardan sos yapılarak milletin önüne getiriliyor. Yanı tek ama esas olarak Başkanlık sistemi getiriliyor. Yani tek Adam Rejimi,yani sınırsız  yetkili Başkan sistemin işleyişi ve usulleriyle ilgili bir süredir popüler kılınan kuvvetler ayrılığı mevzusu ve rejimin asli güçleri arasındaki yıpratıcı çatışmayla doğrudan ilgisine işaret ediyor. 

16 Nisana sayılı günler kala kandırılanların hedeflerine ulaşmak için milleti kandırma çalışmaları toplumu kutuplaştırarak ayrıştırarak kor tutarak terörle özdeşleştirerek ‘Hayır’ oyu kullanacak olanları işinden ederek sindirme çalışmaları devam ediyor.

 

Peki Referandumdan evet çıkması durumunda ne olur ben bir çalışan olarak bana ve diğer çalışanlara  bir şey kazandırmıyor aksine çok şey kaybettirebilir.Örneğin Başkan KHK’Larla Grevimi yasaklayabilir.Miting yapmama basın açıklaması yapmamaya izin vermeyebilir.Antı demokratik uygulamalarla Sendikamı baskı altına alabilir, gerek görürse kapatabilir.Eğer evet çıkarsa sandıktan başta kıdem tazminatı olmak üzere  bir çok işçi hakları budana bilir.

 

Şimdi ben gazetem aracığıyla başta kendi Sendikam olmak üzere diğer Sendikalara sesleniyorum.Daha bekleyecek misiniz ? Eğer rejim değişirse o koltuklarınızda rahat oturamasınız . Sizi de hizaya çekeceklerdir. Cumhuriyet dönemi boyunca 
mücadelelerle elde edilen işçi kazanımları yok olur. Sizler işçilerin aidatlarıyla maaş aldığınızı unutmayın.

Yürekli olun işçilerimize Anayasa Değişiklik paketini anlatın. Evet mi yoksa hayır mı bizlere faydalı bunu anlatmakla mükellefsiniz .

 

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

ÇOK OKUNAN HABERLER
YAZARLAR
YUKARI