Bugun...


Öznur KORKMAZ


Facebookta Paylaş

MAĞDURDAN ZALİME
Tarih: 24-03-2017 17:43:00 Güncelleme: 24-03-2017 17:46:00


Almanya ve Hollanda başta olmak üzere Avrupa ülkelerinin yöneticilerine karşı monolog şeklinde sürdürülen ve muhattabınca genelde alayla karşılanan gerilimli tutum, güç gösterisi görünümü altındaki güçsüzlüğü, kaybetme korkusunu ve bel bağlanan kalabalıklarda ortaya çıkan geniş kapsamlı çözülmeyi işaret ediyor.

 

Halka dayattığı yönetim biçiminin reddedilme olasılığı arttıkça “hem içeride hem de dışarıda düşmana kafa tutan, gemileri yakmış” bir Türkiye imajı çizmek, üzerinde çokça çalışılmış, etkisi sınanmış bir yöntem olarak iktidar tarafından bir kez daha kullanıma sokuluyor.

 

Türkiye’ yi dış politikada yalnızlığa sürükleyen ve ekonomisi “rest çektiği” Avrupa’ ya rehin bir ülke olarak asla gerçek bir yaptırım içermeyen bu hileli oyunun başrolü de, Hollanda kapılarına “dönmeye değil, ölmeye giden” ve “bir bardak su dahi verilmeden” gönderilen, kabinenin tek kadın bakanı Fatma Betül Sayan Kaya tarafından üstleniliyor.

 

Tacize, tecavüze uğrayan, erken yaşta evlendirilen, ağır şartlarda çalışmaya mahkum edilen çocukların, şiddet mağduru kadınların, yoksul bırakılan insanların yanında bir kez bile görmediğimiz Aile ve Sosyal Politiklar Bakanı’ na verilen bu rol; “kadın kimliği” nin iktidar tarafından bir kez daha tepe tepe kullanılması, toplumun en eril, en cahil kesimlerinin yeniden iktidar ekseninde örgütlenmeye çağırılması anlamını taşıyor.

 

Böylece kendi görev ve sorumlulukları konusunda tek bir başarısını göremediğimiz Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı, “başörtülü bacımız” olarak çıktığı Hollanda yolundan hem yeterince “mağduriyet” devşirmiş hem de iktidarda olmasının kendisine yüklediği sayısız sorumluluktan arınmış, hafiflemiş ve “başarmış” olarak geri dönüyor.

 

Uzun zamandır her tanık olduğumuzda bizi şaşırtan, yoran, çileden çıkaran bir riyakarlıkla, ne yapsak içimize sindiremediğimiz bir arsızlık hali ile karşı karşıyayız.Gözümüzün içine alayla bakıp sırıtarak söylenen yalanlar, her adımda ortalığa saçılan görgüsüzlük, insanı gülmekle öfkelenmek arası tuhaf bir ruh haline sıkıştıran kendinden hoşnut bir cehalet, göstere göstere, neredeyse haz alınarak uygulanan onca şiddete, her yönetim kademesine sinmiş onca adaletsizliğe rağmen özellikle seçim dönemlerinde dozu iyice arttırılan sızlanmalar…

 

Ama işte, bu mağdur edebiyatının şiddetlenerek sürdüğü, Fatma Betül Sayan Kaya’ nın “burnumuza silah dayadılar” diyerek ülkeye döndüğü ve ayağının tozuyla Cumhurbaşkanı ile seçim mitingleri yapmaya başladığı günlerin üzerinden henüz birkaç gün geçmişken, Diyarbakır’ da Newroz alanına girmeye çalışırken polis tarafından vurulan genç bir üniversite öğrencisinin yarı çıplak bedeni düşüyor bilgisayar ekranlarımıza. Devamı bildiğimiz gibi…

 

Önce “canlı bomba” diye açıklamalar yapılıyor. Sonra silinmesi için baskı yapılan fotoğraflar tek tek ekranlara düşüyor; elinde su şişesi, çantasının içinde şiir kitapları, yüzünde hiç beklemediği halde sırtını bulan kurşunun dehşetli şaşkınlığı ile gepgenç bir insanı, Kemal Kurkut’ u görüyoruz. Evi basılıp öldürülen Dilek Doğan gibi... Hedef alınarak vurulan, sonra da “terörist” ilan edilmeye çalışılan küçüğümüz Berkin Elvan gibi… Azdırılan bir grup “mağdur” tarafından sokakta yalnız yakalanıp öldüresiye dövülen Ali İsmail ve daha niceleri gibi…

 

Ezberden dökülen en baba “mağduriyet repliği” nin inandırıcılığı ancak birkaç gün sürüyor. Gencecik bir insanın çaldığı kemanın notaları bütün ezberleri bozuyor çünkü, yarı çıplak kaçmaya çalışırken aldığı kurşun yarasının yüzüne vuran gerçekliği ağızlardan dökülen bütün yalanları yerle bir ediyor. Buna güveniyoruz biz. Kemal’ in yüzündeki acının gerçekliğine güveniyoruz. Acımızın gerçekliğine ve haklılığımıza güveniyoruz.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

ÇOK OKUNAN HABERLER
YAZARLAR
YUKARI